The Farmhouse
              - indoor accommodation at Gradbach Scout Camp
Hike Roll of Honour

  Border Hike 2018 Winners - 1st
                              Bakewell Scouts

Border Hike Trophy Winners in the 2018 Event - 1st Bakewell Scouts

 

 

John Bradbury Trophy Winners
Awarded to the highest placed 'Explorer' team (Aged 14 to 17)

 

2018   Leopard Explorers


2017   Trident Explorers ‘Team A’


2016    South Leicestershire District Explorers 'Team Hepke'

 

2015    South Leicestershire District Explorers - China

 

2014    Stafford District Explorers

 

2013    South Leicestershire District ESU - Team Parkinson

              

2012    2nd South Leicestershire District Explorers - Team Groocock

2011    South Leicestershire Explorers - Team Fox

2010    1st South Leicester Explorers - Team Johnson

2009     2nd South Leicester Explorers - Jackson Four

2008     Barracuda 'A' Team

2007     Nomads ESU (Lemons)

2006     25th Bolton

2005     3rd Buxton Explorers

2004     North East Norfolk Explorers

2003     North East Norfolk Explorers

2002     Broadland Explorers ‘A’

   
John Bradbury Trophy Winners - 2018 - Leopard
                      Explorers

John Bradbury Trophy Winners in the 2018 Event - Leopard Explorers


The Border Hike Trophy

Awarded to the highest placed 'Scout' team (Aged 11 to 14)

2018    1st Bakewell Scouts

2017    Girl Guiding Cheshire Forest ‘A Team’

2016    107th Derby 'Team A'

 

2015    3rd Buxton (Harpur Hill) Scouts - Team B

 

2014    1st Aylsham Scouts - Someone Stole Our Name Again

 

2013    1st Aylsham - The Gullible Smurfs

              

2012     25th Bolton Scouts – Team A

 

2011     3rd Buxton (Harpur Hill) Scouts

 

2010     1st Stalham Sea Scouts - Yorm Um & Edman

 

2009     25th Bolton South - We're Not Lost ; )
 
2008     4th Bramhall Serval (Eco Warriors)
 
2007     4th Bramhall (Team J)
 
2006     4th Bramhall (St. Michael's) C
 
2005     1st North Luffenham Scouts 'A'
 
2004     3rd Buxton Scouts
 
2003     6th Morley ’C’
 
2002     1st Gosfield
 
2001     6th Morley
 
2000     1st Aylsham
 
1999     1st Earls Colne ‘A’
 
1998     5th Poynton Guides
 
1997     1st Earls Colne ‘A’
 
1996     1st Gosfield ‘A’
 
1995     3rd Buxton ‘A’
 
1994     1st Aylsham
 
1993     25th Bolton ‘A’
 
1992     151st Derby ‘B’
 
1991     Hainford & Frettenham
 
1990     125th Derby ‘B’
 
1989     125th Derby ‘A’
 
1988     1st Frodsham ‘A’
 
1987     2nd Duckinfield ‘A’
 
1986     1st Congleton Pennine ‘B’
 
1985     1st Congleton
 
1984     1st Buxton
 
1983     10th Buxton
 
1982     1st Congleton
 
1981     1st Kirkby in Ashton

 

 

 
     

Johanna Knowles Trophy Winners
Awarded to the highest placed 'local' team (High Peak District)

2018    1st Taxal Scouts

2017    1st Taxal Scouts

2016    3rd Buxton (Harpur Hill) Scouts - 'Team 2'

2015    3rd Buxton (Harpur Hill) Scouts - Team B

2014    1st Buxton Scouts - Nameless

2013     14th Buxton (Burbage) Scouts – Curly Fries

2012     1st Buxton Scouts – Team “I Wet My Self”

2011     3rd Buxton (Harpur Hill) Scouts

2010     3rd Buxton (Harpur Hill) Scouts

 

1st Taxal Scouts - Johanna Knowles Winners
                      2018

Johanna Knowles Trophy Winners in the 2018 Event - 1st Taxal Scouts